Seo Nedir? Seo Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

2015 yılında onedio’ya makale olarak girdiğim yazımı burada da paylaşmak istedim.

Seo’ya merakı olan araştırmayı öğrenmeyi seven insanlar için seo hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için sıkıcı olmayan bir makale paylaşmaya karar vermiştim o zamanlar 🙂

Umarım keyifle okursunuz arkadaşlar.

Keyifli okumalar dilerim.

 

Link için :

SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

 

SEO (Search Engine OptimizationTürkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” (Optimizasyon Türkçe Miydi ya?).

SEO güncel arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vb.) üst sıralara yükselmek için gerekli optimizasyonların yapılması işlemlerinden oluşan komplike bir iştir.

Sözlük tanımı ile ; arama motorlarının websayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemedir.

SEO Uzmanı Kimdir ?

SEO Uzmanı Kimdir ?

 

SEO bir iş ise her işte olduğu gibi bu işin de bir uzmanı olmalı. Halk arasında (SEO‘yu bilen halk vardır heralde) seocu dediğimiz bu insanlar kendilerini SEO Uzmanı diye tanımlar.

Peki kimdir bu seo uzmanları ?

SEO Uzmanları , Arama motorlarının kendilerine has algoritmalarına hakim,  “genel anahtar kelime” yada “ürün bazlı anahtar kelime“lerde üst sıralara yükselmesi işlemini meslek edinmiş kimselerdir.

Biz bunlara seo algoritmalarına hakim uzmanlar desek de siz buna “abi/kardeş beni birinci sıraya çıkarsana ya” sorusuna karşılık gelen kişi diyebilirsiniz.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar ?

SEO Uzmanı Ne İş Yapar ?

 

SEO uzmanı , web sitelerinin belli anahtar kelimeler yada ürün bazlı anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmasını sağlayacak algoritmalara hakim olmalıdır.

Organik trafikler , PR’ı yüksek web sitelerinden web sitenizin içeriğine uygun olması şartı ile backlinkler , Blog mantığı ile paravan backlink işlemleri, Taglar, Metalar, uyumlu açıklama işlemleri, uyumlu anahtar kelimeler vb. bir çok işleme el atabilmelidir.

SEO uzmanları genel olarak yazılım kökenli olduğundan, bu kişileri sözel yönü kuvvetli sayısalcılar diye tanımlayabilir miyiz ?

Tabiki tanımlayamayız. (Ama yadsınamaz seviyede kabul edebiliriz.)

BONUS

BONUS

 

Eğer sağlam bir yazılım mimariniz yoksa “abi google’da ilk sıraya getirsene” dememelisiniz.

Başarılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir